RSS

Kod şiirdir

17 29 Ocak 2012 ~ Musa Avcı — Temel Bilgiler

Programlama dillerini lisan dilleri ile kıyaslayıp, bu alanda kendimizi nasıl geliştireceğiz sorusu başta olmak üzere bir çok merak edilen sorunun cevabını bir örnek ile vermek istiyorum.

İlkokulu bitirmiş herkes 29 harfi öğrenmiş olur, okumasını ve yazmasını bilir. Fakat iş hikaye veya şiir yazmaya gelince bunu herkes yapamaz.

WordPress de sloganında “Code is poetry” Türkçesiyle “Kod şiirdir” diyerek benim de bu örnekte anlatmaya çalışacağım durumdan bahsediyor.

Hepimiz alfabeyi biliriz ama şairler gibi şiirler, yazarlar gibi hikayeler yazamayız. Onlar daha az kelimeyle daha çok şey anlatır, bir paragraf ile koskoca bir dünyayı kafamızda canlandırır.

Burada nasıl şair ya da yazar olunur gibi derin bir konuyu girmeyeceğim elbet, sadece benim izah etmek istediğim kıyaslama durumunun anlaşılmasına yetecek kadar basitleştireceğim. Güzel şiirler yazabilmemiz için iyi bir gözlemci olmalı ve bolca güzel şiirler okumalıyız. Her okuduğumuz şiirde yeni bir betimleme ya da bir incelik farkederiz, tüm bunların birikiminde artık kendi duygularımızı da rahat şekilde şiir ile ifade etmeyi başarırız. Daha fazla şiir ve hikaye okudukça bizim de okuma ve yazmamız güçlenir, hızlanır, ufkumuz açılır.

Programlama dillerinde de benzer olarak daha önceden yazılmış kodları incelemek en makul gelişim yollarından birisi. Başkalarının geliştirdiği devasa mimarilerin planlarına bakıp bir şeyler kapmak, bir çok ders ya da anlatımdan katlarca kez fazla şey öğretebilir.

Sonuç olarak, en sık sorulan “Ben öğrendim ama nerede nasıl kullanacağımı tam anlamadım“, “Şu fonksiyon nerede kullanılır?“, “Temel konuları öğrendim ama bir şey yapamıyorum” gibi sorunların cevabı da anlattığım bu örnekte yatıyor.

Bu sorular Türkçe’de A harfini nerelerde kullanırız? Nasıl kullanırız? Gibi sorulara eş değer oluyor. Cevap ise; biraz hikaye, roman ve şiir okumamız yeterli. Yani en son dediğim gibi yapılmış, geliştirilmiş kodları incelemeniz, ifadelerin nerelerde nasıl kullanılacağı konusunda en iyi kaynağını sağlar.

Mutlu kodlamalar dileğiyle!

Bir sonraki PHP serüveninde görüşmek üzere esen kalın.

Etiketler:

Yazılanlar ilgini çektiyse, yenilerinden haberdar olmak için e-mail bültenine abone olabilirsin.

"Kod şiirdir" yazısı için 17 yorum yapılmış.

 1. Hakan dedi ki:

  Güzel ve “bence” doğru bir yazı usta, bunu kendime tavsiye olarak bi kenara not edicem..

 2. Tamer dedi ki:

  Eline sağlık Musa yazılımı ve kod yazmayı en güzel şekilde tarif etmişsin.

 3. CraL dedi ki:

  Musa hocam yine döktürmüşşün eve gidince okurum artık 🙂

 4. Ali Görkem dedi ki:

  Başlarken hep kafama takılan bir şeydi bu tabii senin yazıların gibi güzel yazılar, dersler bulamazdım o zamanlar. Tüm bu yazdıklarını bizzat yaşadım kesinlikle doğru.

 5. Serhat2 dedi ki:

  şu an içinde bulunduğum durumu çok iyi anlatmışsınız 🙂

 6. Güzel makale, Karışık bir kafa bnmde sorunum olmuştur çoğu kez 🙂

 7. hamza dedi ki:

  güzel bi anlatım tşk ederim. 🙂

 8. Burcu Taş dedi ki:

  Keşfetmek için biraz geç kalmış olabilirim ama bu siteye bayıldım.Bilgilendirmeler için çok teşekkürler. Sırayla her şeyi tek tek okuyorum=)

 9. Ahmed dedi ki:

  Çok güzel bir makale olmuş, çok hoşuma gitti klavyen dert görmesin. 🙂

 10. Sayenizde bu php kodlamayı öğreneceğim 🙂 Teşekkürler

 11. Ugur dedi ki:

  Çok güzel bir makale olmuş teşekkürler.

 12. Uğur öztekin dedi ki:

  İyi şiir yazmak için çok şiir okumalı! İşte bu ya! 🙂

 13. beyazpinar dedi ki:

  harika bir tanımlama, işin ruhu bu! teşekkürler usta.

 14. mysheen dedi ki:

  adım adım yaklaşıyorum coder olmaya bakalım…

 15. Burak Can Binici dedi ki:

  Bu konuyu bence herkez okumalı. ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın.

 16. erdal ural dedi ki:

  kod hem şiir hem gelecektir. yardimcikitaplar.com olarak bunun tadını her daim yaşamaktayız. İlk olarak e ticaretten başladığımız serüven sonralarda blog tarafını açtı daha sonrasında sosyal medya derken ben de birde android ve İOS için application geliştirme hevesi başladı. Halen de bu hedefim doğrultusunda keyif alarak devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir