RSS

PHP mi ASP.NET mi?

27 18 Ocak 2017 ~ Musa Avcı — Genel

“Bence Python, ama Türkiye’de Python’cu birisi zor iş buluyor… Fakat Java‘nın da hakkını yememek lazım… Keşke Ruby ile yazsak… ASP.NET‘in profesyonel bir alt yapısı ve arkasında dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birisi var, ama Google’da Go diye bir programlama dili çıkartmış duydunuz mu? belki Google’daki sıralamalara etkisi oluyordur… Swift açık kaynak olmuş, hem web hem de masaüstü versiyonunu yazabiliriz…” Falan diye tartışırken bir bakmışız ki birileri projenizi yapmış ve satışa başlamış bile…

MSN Messenger (2005-2009)

Bir zamanlar herkes MSN ile mesajlaşırdı. 2005 yılında popüler olan ve 2009 yılında popülerliğini kaybetmeye başlayan MSN yerini zamanla Facebook, WhatsApp ve Skype’a bıraktı. Bundan seneler sonra da bu iletişim ihtiyacımızı başka bir şeylerle gidermeye devam edeceğiz. Yani mesele MSN, WhatsApp ya da Facebook değil. Mesele bir şekilde ihtiyaçları karşılıyor olmaya devam etmek. 2005 yılında MSN’e bağlanıp geleceğinizi de sadece onu kullanacak şekilde tasarlamış olsaydınız şuan pek arkadaşınız olmayabilirdi.

Konumuza dönecek olursak; mesele bir dile, bir araca ya da bir hizmete bağlı kalmak değil, asıl amacımıza hizmet edecek şekilde, günümüze ve ihtiyaçlara göre ayak uydurup kendimizi geliştirmeye devam etmek. Özetle anlatmak istediğim bu olduğu için yazıyı bu cümle ile noktalayabilirim, fakat bayağıdır yazı yazmadığım için müsadenizle bir kaç paragraf daha yazayım diyorum.

Dil; amaç değil araç

Yazılım geliştirici olarak yıllardır PHP ile projeler geliştiriyorum. Tüm bu süreçte PHP benim için amaç değil bir araçtı. Benden bir şey talep ediliyor ve bu talebi PHP ile yerine getiriyordum. Amacım istenilen şeyleri başarmak.

Sıfırdan düşünecek olursak; amacımız bir Android uygulaması geliştirmek olduğunda Java öğrenmemiz gerektiğini ya da amacımız tasarımları web sitesine çevirmek olduğunda HTML, CSS ve gerekirse JavaScript öğrenmemiz gerektiğini okuyabiliyoruz.

Kod şiirdir” yazısında programlama dillerinin lisan dillerine benzediğinden bahsetmiştim. Bu konuda için de “İngilizce mi daha iyi? Türkçe mi?” gibi bir soru sorarak benzer bir bakış açısı kazandırmaya çalışabilirim. Türkçe konuşan birisi de hayatını yaşıyor, İngilizce, Arapça, Fransızca konuşan birisi de. Hâl böyleyken neyi tartışmamız gerekiyor?

Ayrışma noktası

PHP, Python, ASP.NET, Java gibi dillerin her birisiyle temel programlama işlevlerini yerine getirebiliriz. Örneğin tüm bu dillerde toplama ve çıkartma işlemi yapabiliriz. Tıpkı ilgili ülkenin dilinde selam vermeyi öğrenmek gibi, selam vermek her dilde farklı fakat hepsinde gerçekleşen şey aynı.

Amacımızın basit toplama ve çıkartma işlemleri yapmak ise hangi dili seçmemizin neredeyse hiç bir önemi yok. Önemli olan sizin bu işlemi hangi ortamda yapmak isteyeceğiniz. Peki bir dil ne zaman ayrışır? Yine bu soruya lisan dilleri kıyası ile yanıt arayabiliriz. Türkçe ve Fransızca nerede ayrışır? Eğer ticaret yapmak için hedeflediğim kitle Fransız ise bunu başarmak için Fransızca öğrenmem gerekiyor. Eğer işitme engelli insanlara ulaşmak istiyorsam tüm lisan dilleri bir kenara işaret dilini öğrenmem gerekiyor.

Ama Ruby daha iyi

İyi ama mevzu da zaten aynı şeyleri bir çok dil ile birebir yapabiliyor olmamız. Bu nedenle hangisinin daha iyi olup olmadığını tartışmamız gerekiyor diyebilirsiniz. Ben PHP ile de ASP.NET ile de ve daha saymadığım diğer popüler diller ile de yapılmış çok fazla popüler site olduğunu biliyorum. PHP ile de çok kaliteli ve milyonlarca kişiyi karşılayabilecek siteler yapabiliyorsunuz, ASP.NET ile de. Yani PHP de iyi, ASP.NET’de iyi, Ruby’de. Sizin tarzınıza ve yapacağınız şeye hangisi daha yakınsa onunla ilerleyebilirsiniz.

iOS mu Android mi?

Bu yazıda maksadım teknik açıklamalar yapmak ya da diller arasında kıyaslama yapmaktan ziyade konuyu soyut olarak ele alıp bu ve benzeri tartışmalara karşı farklı bir yaklaşım kazandırmaktı. Bu nedenle bu tarzda diğer tartışmaları da bu çerçevede değerlendirebilirsiniz. Örneğin iOS mu Android mi? Çay mı kahve mi? Bunları tartışmak yerine çayımızı ya da kahvemizi yudumlayarak daha iyi bir gelecek için neler yapmamız gerektiğini tartışabiliriz.

Maksat üzüm yemek

Bir zamanlar CodeIgniter popülerdi, şimdi Laravel, yarın bir başkası olabilir. Tüm diller ve kütüphaneler hakkında bilgi sahibi olup, bir konuda uzmanlaşmaya çalışın. Yarın kullandığınız dil için bir alternatif bulduğunuzda o dile geçebilir ya da başka dillerden destek alabilirsiniz. Hatta neden bu alternatifleri siz oluşturmayasınız? Ya da en azından olanların gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Programlamayı öğrenmeye Visual Basic ile başlamıştım. Sonrasında ASP ile bir şeyler yapmaya çalıştım, sonrasında PHP ile tanıştım. Uzun zaman önce PHP framework olarak CodeIgniter kullanıyordum. Sonra Laravel çıktı. Bugün PHP için Laravel’i tercih ediyorum, yarın benim işlerimi kolaylaştıracak başka bir dil ya da framework olursa onunla da bir şeyler geliştirmek için hazırım. Maksadımız üzüm yemek olsun. Yediklerimizin yerine de bir şeyler koyabiliyorsak ne mutlu bize.

En un mot

Si vous savez quoi dire, la langue est la deuxième chose à considérer. Mais si vous ne savez pas quoi dire, aucune langue ne peut vous aider. Donc, d’abord trouver quelque chose à la peine de dire.

в двух словах

Если вы знаете, что сказать, язык Вторая вещь, чтобы рассмотреть. Но если вы не знаете, что сказать, ни один язык не может помочь вам. Итак, сначала найти что-то стоит говорить.

要するに

あなたが何を伝えるべきかを知っているなら、言語は考慮すべき第二のものです。 しかし、何を伝えるべきか分からなければ、言語はあなたを助けません。 だから、最初に価値のあるものを見つけてください。

In a nutshell

If you know what to tell, language is second thing to consider. But if you don’t know what to tell, no language can help you. So, first find something to worth telling.

Kısaca

Eğer ne anlatacağınızı biliyorsanız, dil düşüneceğiniz ikinci şeydir. Ama ne anlatacağınızı bilmiyorsanız hiç bir dil size yardımcı olamaz. Öylese önce anlatmaya değer bir şey bulun.

Bir sonraki PHP serüveninde görüşmek üzere esen kalın.

Etiketler:

Yazılanlar ilgini çektiyse, yenilerinden haberdar olmak için e-mail bültenine abone olabilirsin.

"PHP mi ASP.NET mi?" yazısı için 27 yorum yapılmış.

 1. ilhami dedi ki:

  teşekkürler musa güzel bir bakış açısı

 2. Caner Yıldız dedi ki:

  Başarılı bir yazı eline sağlık.

 3. Serkan özdeş dedi ki:

  Mükemmel bi anlatım ağzına sağlık

 4. Ersen dedi ki:

  Güzel ve öğretici bir bakış açısı. Musa hocam senden artık Digital Ocean ve Laravel ile ilgili eğer zaman bulabilirsen tabiki eğitici yazılar bekliyoruz. Çalışmalarında başarılar.

 5. Mustafa dedi ki:

  Güncel olsa çok iyi olur tabi php üzerne açıkçası bu siteden yola çıkan kişiler pek bir şey yapamıyor

 6. Mustafa dedi ki:

  Php tarafı güçlendirilmeli, ayrıntılar yer almalı. Resmi dökümantasyonu geçse süper bir kaynak haline gelir.

 7. Mustafa dedi ki:

  İnsanlar uygulama alanında sıkıntı çekiyor. Bir şeyi yaparken resimlerle anlatan envato market gibi siteler var. İlgi çekici gelebilir.

 8. wordpress dedi ki:

  Yazı için teşekkürler musa hocam. EN iyisi bir dilde uzmanlaşmak.

 9. Blackjack dedi ki:

  Aynen bugün çok kullanılan dil yarın tercih edilmeyebilir, popüler bir site tarafından kullanılmaya başlanan hemen ön plana çıkıyor, örnek Mozilla’nın RUST veya Facebook’un HACK dilleri, en mantıklısı “kod yazabilme” yeteneğini kazanabilmek

 10. Kolay Radyo dedi ki:

  Tabiki php elinize sağlık musa hocam bu siteden öğrendiğim kodlar ile http://kolayradyodinle.xyz/ burayı yaptım hocam sagolun varolun nasıl olmuş tavsiyeleriniz?

 11. Cee dedi ki:

  Uzun zaman sonra bir yazı görmek 🙂 Teşekkürler

 12. Anar dedi ki:

  Mükəmməl bir yazı, təşəkkürlər usta

 13. ayşe dedi ki:

  dünyanın en kadim konuların birisi bu 🙂

 14. kamil karlı dedi ki:

  Gayet yerinde bir analiz. önemli olan eldeki imkanlarla ne yapabildiğimiz..

 15. Emre dedi ki:

  Musa hocam,
  Oncelikle yillardir insanlara oldugunuz kaynaktan dolayi kendi adima tesekkur ederim. Bu sitenin yeri gonullerde ayri.
  Fakat artik PHP guncelleniyor. Yazim kurallari bile degisiyor. Bir ekip kurup, icerikleri guncelleseniz ya da toplasak bizler olmaz mi? Guncel olmayan bi kaynak faydadan fazla zarar veriyor. Evet, zamaninda muhtesem idi, ben de faydalandim; emeginize saglik fakat gercek bu.
  Firat Ozgul, Python’i anlatirken bir yil gecti, kaynaklar oluyor diye kaldirmisti. Siz kaldirmayin, bir sekilde gelistirme yollarina bakalim.
  Gonullu insanlar bulabilecegimize eminim. Cok cok eminim hatta. Lutfen, kaynak olmesin. Son kisimlarda zaten koddan fazla felsefeye kacilmis. Buna sozum yok. Kod isleri dusunce ister ama lutfen bi seyler yapalim.

 16. Orhan BAHAR dedi ki:

  Herşeyi kıyaslayabiliriz doğal olarak PHP ve .NET de kıyaslanabilecek konular güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş hocam ellerinize sağlık.

 17. Enfes bir yazı olmuş.

 18. Ali dedi ki:

  Hiç bu açıdan bakmamıştım. Asp.net veya Php konusunda tabii ki fikrim değişmedi ama bakış açım değişti yazılım dilleriyle ilgili. O halde Java veya Python veya Kotlin değil asıl önemli olan. Önemli olan fikrin orjinalliği ve ortaya çıkan projenin tutması ve geliştirilmeye devam edilmesi.

 19. Selim Özbay dedi ki:

  Çok güzel bir yazı, keyifle ve kendime bir şeyler katarak okudum.
  Teşekkürler..

 20. Mehmet dedi ki:

  Yazi güzel lakin bence PHP mi ASP Net mi daha cok olusturulacak Projeye göre belirlenmeli diye düsünüyorum.

 21. Alsancak tabela dedi ki:

  Şahsen orta halli bir web tasarımcısı olarak PHP bana daha çekici ve cazip geldi fakat ASP de en azından HTML’e göre daha uygun ve kolay gibi..

 22. Şefik Selli dedi ki:

  Bu konuda şimdiye kadar okuduğum en mantıklı ve kaliteli açıklamayı yapmışsın. İçeriklerini düzenli olarak takip ediyorum ve gerçekten bu konuda insanlara en kaliteli bilgileri en doğru şekilde ulaştıran nadir birisin. Teşekkürler

 23. Berke dedi ki:

  asp ile kazanç kapısı bence daha fazla ve kurumsal kazanç elde ediliyor.

 24. ahmet dedi ki:

  dostum seni seviyorum yıllardır sitenden benim gibi bir çok kişinin faydalandığını da düşünüyorum. iyi ki varsın.

 25. Yazı için teşekkürler hocam. bir dilde yoğunlaşıp onu sonuna kadar götürmekte çok önemli

 26. acarnet dedi ki:

  Hocam merhabalar bu soru neyi, neden ve nasıl şekilde yapacağımızla alakalı bir soru. Çünkü basit bir web tabanlı proje yapacaksanız php kaçınılmaz bir kodlama dili. Ama tam anlamıyla güvenlikli bir yapı istiyorsanız bence aspx kullanmalısınız. Ama ikisini karşılaştırdığım zaman yine php dili derim çünkü php dilinde çok kayank var msql veri tababı çok rahat kulanımlı ve hızlı bir şekilde tabloları, kodlamaları yapılıp ilşkilendirilmektedir. Sonuç olarak php açık kaynak kodlu yazılımları içinde çok iyidir.Bana sorarsanız php dili çok daha iyidir. Ayrıntılı bili için aşağıdaki linktenden konunun farklı bir bakış açısını okuyabilirisiniz.

  https://www.acarnet.com/blog/php-nedir-neler-yapilabilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir