RSS

PHP r n t karakterleri

19 18 Haziran 2010 ~ Musa Avcı — Orta

PHP’de ve bazı diğer programlama dillerinde “n“, “r“, “t” karakterleriyle karşılaştığınız olmuştur. Ve ilk karşılaştığınızda eminim bunlar nedir ve neden çıktılarda gözükmüyor diye merak etmişsinizdir.

Uzun uzun anlatılacak bir konu olmadığı için hemen kısaca bu karakterlerin neyi ifade ettiklerini göstermek istiyorum:

Karakter Açıklaması
n Satır sonu, bu işaretten sonra yazılanlar yeni satırda çıkar. (Tıpkı bir metin belgesinde ENTER tuşu ile alt satıra inmek gibi)
r n ile aynıdır, Mac işletim sistemleri içindir.
t Bir tabdır, bu karakter uzun bir boşluk oluşturur.

Tüm bu karakterleri PHP’de yanlızca çift tırnak içerisinde kullanabilirsin. Tek tırnaklarda işe yaramazlar.

Örnek bir kullanım:

echo "Selam Dünya!nBurası yeni satır.";

Sonuç şöyle olacaktır:

Selam Dünya!
Burası yeni satır.

Etiketler:

Yazılanlar ilgini çektiyse, yenilerinden haberdar olmak için e-mail bültenine abone olabilirsin.

"PHP r n t karakterleri" yazısı için 19 yorum yapılmış.

 1. Gurudoğlu dedi ki:

  şimdi burdan çıkarılacak sonuç r ifadesi bulunulan satırın başına götürür, n ifadesi bir sonraki satırın başına götürür. Doğru anlamış mıyım? Ayrıca f ifadesinin de tam olarak ne olduğunu açıklayabilirseniz sevinirim 🙂

  • Hakan dedi ki:

   yanlış anlamışsın /n enter görevi görüyor /n yazdığın zaman tek satırda olsa yazı oradan sonrasını alt satıra alıyor
   bu örnekte de olduğu gibi Selam Dünya dan sonrasını alt satıra olmuş öyle çıktı vermiş. /r de mac için aynı görevi görüyor.
   echo “Selam Dünya!nBurası yeni satır.”;

   /t de tab ekliyor yani uzun boşluk ekliyor. bu ne dersende bi not defteri aç “caps lock” un üstündeki tuşa bas anlarsın uzun bi boşluk bırakıyor

 2. aslan dedi ki:

  tesekkürler..

 3. Selim dedi ki:

  Ya php öğreneyim dedim, daha ilk denememde problem çıktı. Buradaki örneği kestim yapıştırdım yine de tek satırda ekrana yazdırıyor. n r t çalışmıyor. Kafayı yiycem dakka 1 gol 1. Wamp ve eclipse kullanıyorum takıldığım yere bak !!!

  • Musa Avcı dedi ki:

   ilk denemede problem çıktı diye isyan edilir mi 😀 daha ne problemler çıkacak. bunları engel olarak değil aksine level gibi görmelisin, her sorunun üstesinden geldikçe yeni şeyler öğrenmiş ve tecrübeler edinmiş oluyorsun.

   buradaki “r n t” karakterleri HTML olarak yeni satır oluşturmazlar, sanırım sen öyle bir sonuç bekliyordun. HTML olarak yeni satıra geçmek için “br” etiketini kullanmalısın. Örnek olarak:

   <?php
   echo "Burası ilk satır<br/>Burası 2. satır";
   ?>
   
 4. Selim dedi ki:

  Motivasyon için teşekkürler. Çalıştığım 1.php dosyası şöyle:

  bu çalıştırıldığında ekranda 2 satırlık bir şekilde görüntülenmeyecek mi ? n ne zaman kullanılacak o zaman ? saf php yazdığımı zannediyorum. Neyi atlıyorum ?
  Şu şekilde olursa çalıştığını gördüm : echo nl2br (“Selam Dünya!nBurası yeni satır.”); Neden nl2br komutu olmaz ise çalışmıyor ?

  • Musa Avcı dedi ki:

   çünkü “n” karakteri HTML’de satır atlatmıyor. Eğer “n” kullanıp kaynak koduna bakarsan o zaman görebilirsin yeni satıra geçtiğini. Fakat HTML olarak yeni satır oluşmasını istiyorsan <br/> kullanmalısın. nl2br fonksiyonu da “n” karakterlerini <br/> etiketine çeviriyor.

 5. Selim dedi ki:

  Ekrana yazdırılan herşey neticesinde html ye dönüştürülüp öyle yazdırılıyor. biz n yazıcaz php ekrana yazdıracak. öyle değil ise burada verilen örnek nerede denenecek ? n komutu hangi ortamda çalıştırılıp denenebilir ? Başınızı ağrıttım kusura bakmayın. Teşekkkürler. (Bu n komutu yokmuş gibi, sanki hiç görmemişim gibi davranacağım yoksa burada takıldım kaldım)

  • Musa Avcı dedi ki:

   bu karakterler genel olarak HTML haricinde kullanılıyor. Örneğin bir txt dosyasının içerisine PHP ile her satıra bir sayı yazmak istedin, böyle bir durumda txt içinde diğer satıra geçebilmek için “n” karakterini kullanman gerekiyor.

   Ya da tam tersi, bir txt dosyası olsun ve bunun içinde her satırda bir isim yazsın. Bunları tek tek PHP’den okuyabilmek için explode fonksiyonu ile “n” karakterine böleriz ve istediğimiz satırın verisine ulaşabiliriz.

   txt örneğinin haricinde daha bir çok farklı alanda farklı amaçlarla kullanılıyor. zamanla ihtiyaç duydukça nerede kullanıldığını daha iyi anlayacağına inanıyorum.

   ayrıca eğer bir şeyler anlatıp öğretebildiysem ne mutlu bana.

 6. Selim dedi ki:

  öğrendim.. anlatayım.
  print(“bir”);
  print(“iki”);
  print(“uc”);
  browser de sayfanın kaynağını göster dersek : birikiuc (yanyana yazıyor)
  print(“birn”);
  print(“ikin”);
  print(“ucn”); kodu ise
  bir
  iki
  uc
  (alt alta yazıyor) /n ekran çıktısını değil. html kaynak kodunun alt alta olmasını sağlıyor. Bu problem de burada çözüldü. Ne işte kullanıldığını sonra anlarız inşallah.

 7. Selim dedi ki:

  buraya yazdığım kodlar mesajıma dönüşerek ekleniyor o yüzden kafanız karışmasın. üstteki örneğin sonunda BR tagları var, alttakinde ise hem BR hem n var.

 8. Selim dedi ki:

  Mustafa Avcı ‘ya yardımlarından dolayı teşekkür ederim. “Kaynak koduna bakarsan” ifadesinden hareketle olay çözüldü.

 9. Serdar dedi ki:

  arkadaslar konunun faydasi kadar yorumlarinda faydasi dokundu.

  Yorum kisminda irdelenenler konuya eklenirse daha iyi olur. Cünkü bende tam olarak neden asagi atlamiyor diyerekten geldim bu konuya.

 10. erdnc dedi ki:

  ya arkadaşlar ben txt dosyasına veri kayıt ettiriyorum, örneğin $yazilacak_deger = “$deneme” gibi ama her dosya çalıştığında, son yazılanın altına yazmasını istiyorum, bunun için $yazilacak_deger = “$deneme/n” yaptım fakat olmadı, düz yanyana yazıyor yine, problem nedir arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim.

  • mahmut dedi ki:

   Dosyaya yazılan verilerde yeni satıra geçmek ya da satır atlatmak için Windows “rn”, unix işletim sistemi “n” kullanıyor.Küçük ama hayat kurtaran bir bilgi benden size.

 11. Web Tasarım SEO dedi ki:

  Hiç de fena değil…Teşekkürler

 12. Mehmet dedi ki:

  Aradığım bir bilgiydi teşekkür ederim işime yaradı.

 13. Sedat dedi ki:

  Selamun aleykum ben not defterine döngü içinde veri girmeye çalışıyorum ama bu verileri alt alta gelecek şekilde ayarlanacak veri ler geliyor ama alt alta değil üstelik \n de bi işe yaramadı ve ben bu arada php 5.4.3 kullanıyorum bana yardımcı olur musunuz?

  • Musa Avcı dedi ki:

   Aleyküm selam, not defteri yerine başka bir editörde açtığında satır başlarını doğru şekilde görebileceğini umut ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir